SPOTKANIE Z PROF. KATARZYNĄ DRĄG

Spotkanie inaugurujące działalność Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Tarnowie, w roku szkolnym 2024/2025, odbyło się 2.10.2024 r. i poświęcone było pamięci Członków Honorowych KSW – Księży Profesorów Alojzego i Michała Drożdżów. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, w której zawierzano wszystkie działania, przedsięwzięcia KSW Najlepszemu Nauczycielowi, Jezusowi Chrystusowi. Modlono się też za zmarłych Kapłanów – Ks. Michała i ks. Alojzego. Prezes Magdalena Urbańska powitała zebranych, w tym Rodzinę obu śp. Księży; podziękowała Kapłanom za sprawowanie Eucharystii, za wspólną modlitwę. Szczególnie ks. dr. Grzegorzowi Franczykowi – Asystentowi Kościelnemu KSW, za wygłoszenie Słowa Bożego oraz przewodniczenie Eucharystii oraz ks. Bogusławowi Skotarkowi – Proboszczowi gościnnej parafii Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, za umożliwienie tego spotkania. Następnie Pani Prezes, w krótkim wystąpieniu, posiłkując się pokazem multimedialnym, przedstawiła sylwetki ks. Michała i ks. Alojzego Drożdżów, zwracając szczególną uwagę na Ich posługę dla KSW w Tarnowie (głoszone rekolekcje, dni skupienia, wykłady etc.) oraz przedstawiła Gościa spotkania: Panią dr hab. Katarzynę Drąg, prof. UPJPII. Wykład „Współczesne zmiany wzorców komunikacyjnych – wyzwania etyczne i kompetencyjne”, wygłoszony przez Panią Profesor Drąg, poruszał bardzo ważne zagadnienia związane z komunikacją międzyosobową, z walorami, ale i zagrożeniami wynikającymi z korzystania z dóbr współczesnej technologii. Redakcja SYNAJ.tv  była obecna i przygotowała krótką relację filmową:

https://www.facebook.com/reel/2325939777746508

W homilii ks. dr Grzegorz Franczyk powiedział m.in:

W życie śp. Ks. Prof. Alojzego i Michała Drożdżów też wkroczył Bóg. Dla ludzi wiary nie jest to niczym nowym, trzeba umieć rozpoznać swój czas nawiedzenia i właściwie go odczytać…. Był taki dzień, kiedy młode serca Michała i Alojzego wypowiedziały ten przepiękny dialog jaki prowadził niegdyś prorok Jeremiasz z Bogiem „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię».  I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!»  Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: „Jestem młodzieńcem”, gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę.  Nie lękaj się ich, bo jestem z tobą, by cię chronić…. W historii źródła powołania księży Michała i Alojzego również pojawiło się zwykłe codzienne zatroskanie o jutro. Ale i tutaj jak zwykle Jezus wychodził naprzeciw ludzkim obawom Apostołów gdy powiedział:
„ … każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy”.

Pani prof. Katarzyna Drąg zwróciła uwagę na fakt, że Refleksja na temat sposobów komunikowania to jedna z podstawowych powinności człowieka. Zachowania komunikacyjne ulegają zmianom nieustannie. Sama zmiana nie jest zaskakująca, ale to co zaskakuje to dynamika zmian wzorców zachowań komunikacyjnych. Zwróciła uwagę na fakt, że zmiana nie oznacza zagrożenia, tylko nowe wyzwania nie negujemy nowości i rozwoju. Nowe wyzwania to także potencjał. Profesor Drąg mówiła o tym, że dzisiejsza młodzież – studenci nie potrafią robić notatek; wystarczy zdjęcie slajdów z wykładu, nagranie. Liczy się szybkość przekazu informacji, natychmiastowość dostępu itp. Nigdy w historii nie było tak dynamicznych zmian w technologii komunikacyjnej. Młodzi boją się  wykluczenia, liczy się ilość „lajków” pod postami etc. Bezkrytyczne korzystanie z podawanych informacji w mediach. Ważne, by o tym wszystkim rozmawiać z młodzieżą, by rozumieli istotę tych zmian. Była mowa o etyce mediów oraz o bezpieczeństwie etycznym – koncepcji ks. prof. Michała Drożdża.

Zdj. E. Fornal, K. Tarczoń-Gajda, P. Drąg, N. Tomaszewska (SYNAJ.tv)